Cyklokuchyňa v Bratislavě a 10 let cyklojízd

10 let každý měsíc (s jedinkou covidovou výjmkou letos) vyrážejí lidé z Bratislavy na cyklojízdu poslední pátek v měsíci http://www.criticalmass.sk/ . V pátek 26. června proběhla právě narozeninová cyklojízda k desetiletému výročí a z Brna jsme vyrazili se k oslavě přidat.

Cyklojízdy jsou v Bratislavě spojeny i s lidmi kolem Cyklokuchyně https://www.facebook.com/Cyklokuchyna/ , kterou najdete na druhém břehu Dunaje na konci nového Starého mostu, kde obývá několik námořních kontejnerů. Cyklokuchyňa se tam původně přestěhovala přímo vprostřed obřího parkoviště, jehož nehostinnou povahu lidé z komunity začali postupně proměňovat. Kolem kontejnerové struktury dílny založili zvednuté záhony a zasadili stromky či křoviny, které dokáží ochladit své okolí. Na střeše kontejnerů Cyklokuchyňa plánuje zelenou střechu a solární panely. Uprostřed nesmyslného parkoviště vzniklo komunitní svépomocí malé centrum inovace a progresu. Jak tomu ale bývá, chapadla gentrifikace už dosahují i ke stávající Cyklokuchyni, když se hned vedle otevřela nová velká “městská pláž”, kdy nákladní vozy přivezly desítky tun písku, na kterých jsou nyní kurty pro beach volejbal a “zahrádky” pro bary a restaurace. Vedle sebe tak najdete otevřený komunitní prostor a komerční pláž, kde bez dostatek eurových bankovek v kapse těžko budete něco pohledávat. Řekli byste si, že když už pláž, tak je fajn, že se člověk může okoupat v Dunaji. Bohužel to však není možné, koupat se nelze, lze jen utrácet peníze.

Cyklokuchyňa před narozeninovou cyklojízdou nabídla zázemí pro rychlou opravu nebo seřízení kol, z jednoho z kontejnerů se vynořil masivní Hura SoundSystem https://www.facebook.com/hurasoundsystem/, který byl naložen na elektrický vozík Carla Cargo zapřažený ze elektrického Bullitta. Se soundsystémem seděl na vozíku i DJ a skrze FM vysílač se hudba šířila do dalších několika soundsystémů v cyklojízdě. Cyklojízdy se zúčastnilo cca 400 lidí, kromě brněnské šestičlenné výpravy přijelo o několik lidí z Vídně. Jelo se bez policejního doprovodu sebeorganizačně, kdy bezpečný průjezd křižovatkami zajišťovali špuntaři, kterých deset let cyklojízd vygenerovalo docela slušné množství. Cílem cyklojízdy byla narozeninová párty pod mostem Lafranconi.

Podle rozhovoru v Urban Commons Cookbook (s.64 – 72 http://urbancommonscookbook.com/urbancommonscookbook.pdf ), kde Slovensko reprezentuje právě projekt Cyklokuchyně, je projekt cyklojízd i Cyklokuchyně v Bratislavě podobně starý, v roce 2020 oslavily shodně 10 let existence. Že něco funguje deset let a vstupuje do druhé dekády existence není úplně samozřejmé, zvlášť když se jedna o komunitní projekt stojící a padající na práci dobrovolníků. 

Hodnoty drží komunitu pohromadě. Naše hodnoty nikdy neskrýváme, jsou vždy naší nejvyšší prioritou.

Přejeme bratislavské Cyklokuchyni a cyklojízdám vše nejlepší k desetiletým narozeninám a bereme si je za inspiraci, snad je také někdy oslavíme.

Výjezd komunity Bike Kitchen Brno do Bratislavy byl podpořen Evropskou unií v rámci grantu Evropských solidárních sborů. I díky podpoře EU Vojta přivezl do Bratislavy soundsystem, Andrej tallbike, vyrazilo nás celkem šest, zpět jedna čtveřice jela z Bratislavy do Břeclavi na kolech, utržila dva defekty a z Břeclavi do Brna opět vlakem cestovala.

Leave a Reply